Strona główna » Uncategorized » Konkurs modelarski – zdobądź sławę.

Konkurs modelarski – zdobądź sławę.

Konkursy modelarskie to znakomita okazja do promowania tego interesującego hobby. Wielu modelarzy kartonowych przygotowuje się do nich całe miesiące, poświęcając na sklejenie i dopracowanie jednego elementu, co inni na kilka modeli. Jeśli nigdy nie uczestniczyłeś w konkursie modelarskim, musisz zapoznać się z jego zasadami – zwykle są one podobne.

Zasady uczestnictwa w konkursach modelarskich

Konkurs modelarski łączy wszystkich modelarzy, ale jednocześnie dzieli ich na różne kategorie. Zwykle osoby poniżej trzynastu lat oraz powyżej osiemnastu to dwie różne kategorie wiekowe, a trzecia to osoby w wielu pomiędzy tymi wartościami. Jako, że model kartonowy musi być wykonany w całości przez uczestnika, nie można przedstawić modelu wykonanego przez swojego tatę. Jeśli uczestników konkursu jest mało, kategorie mogą być połączone.

Kartonowa armia

Poszczególne grupy wiekowe dzieli się na klasy – im więcej uczestników, tym bardziej szczegółowe podziały. Przykładowe klasy to na przykład samoloty jednosilnikowe do drugiej wojny światowej, jednosilnikowe uczestniczące w drugiej wojnie światowej, samoloty wielosilnikowe i tak dalej. Podział tyczy się także skali, w której wykonano model.

Dokumentacja

Model oceniany jest nie tylko na podstawie wyglądu – liczy się także dokumentacja w postaci zdjęć. Warto opisać wszelkie odstępstwa od wycinanki – ulepszenia oraz przeróbki modelu. W niektórych konkursach nie wolno stosować na przykład wypełniania korpusów pianką lub innym materiałem – co nie jest słusznym przepisem. Po wniesieniu opłaty startowej modelarz może wypełnić kartę modelu. Pamiętaj o tym, że nie wolno wystawiać ponownie modelu, który wygrał poprzednią edycję tego samego konkursu.

Przebieg imprezy

Modele zostają wyeksponowane, dzięki czemu zarówno jury, jak i zwiedzający, mogą wreszcie nacieszyć nimi oczy. Następnie odbywa się głosowanie w poszczególnych klasach oraz głosowanie na najlepszy model całej wystawy. Co wpływa na werdykt jury? Liczy się przede wszystkim dokładność oraz czystość sklejania, zgodność z wycinanką i rzeczywistym modelem. W klasie modeli redukcyjnych często wygrywa ten model, który najbardziej przypomina rzeczywisty pojazd, prosto z placu bitwy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s