Kartonowy Jak-1

Opracowania stworzone przez Kartonowy Arsenał to zawsze wysoka jakość oraz bardzo duża szczegółowość. Nie inaczej jest w przypadku zeszytu z maja 2011 – w którym został przedstawiony model radzieckiego samolotu Jak – 1. Zastosowano w nim technikę druku dwustronnego oraz bardzo ładne malowanie – z niewielką dawkę śladów eksploatacyjnych. Na uwagę zasługuje świetnie odwzorowane wnętrze. Opisy oraz rysunki są nieco lakoniczne, ale pozwalają na wykonanie modelu bez większych problemów.

Rys historyczny

Radzieckie myśliwce to samoloty z drugiej wojny światowej które darzę największym sentymentem – są jednocześnie proste jak i na swój sposób piękne.
Jak 1 był produkowany od roku 1940 do 1942 w ZSRR. Myśliwiec prześladowały różne wady techniczne – głównie problemy z przegrzewaniem. Projekt Jakowlewa był modyfikowany z różnych powodów – ulepszano w ten sposób osiągi i próbowano zaoszczędzić na materiałach.

 jakowlew

Sporo pracy…

Bardzo dużo czasu zajmuje wykonanie kabiny – projektant zdecydował się na niewiele uproszczeń. Mamy szansę na popisanie się kunsztem w sklejaniu zegarów, pedałów oraz dźwigni. Po sklejeniu całego elementu kadłuba z kabiną możemy przejść do pracy która przebiega szybciej – czyli do sklejania poszycia oraz skrzydeł.

… nie tylko przy kabinie

Kadłub tego samolotu ma skomplikowaną budowę – zwłaszcza jeśli chodzi o chłodnicę i części do niej przylegające. Musimy się mieć na baczności – najlepiej postarać się o ksero tych elementów i przeprowadzić próbne klejenie. Po przeprowadzonym szlifowaniu kadłuba, przyklejenie pozostałych elementów powinno się odbyć bezboleśnie. Pamiętajmy o tym iż współczesne modele projektowane są bez najmniejszych luzów – czyli nie mamy miejsca na pomyłki.

Podsumowanie

„Jak pierwszy” jest pięknym modelem samolotu, głównie ze względu na budowę kabiny – pokazane jest w niej dosłownie wszystko co potrzeba. Urzeka także interesującą kolorystyką. Nawet wykonany w standardzie będzie się dumnie prezentować na półce. Wady tego modelu są niewielkie – rysunki montażowe mogłyby jeszcze dokładniej pokazywać elementy.

ilustracje: Wydawnictwo Haliński

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s