Strona główna » Sklepy i strony modelarskie » Model Yamato Kartonowy Arsenał

Model Yamato Kartonowy Arsenał

Dzisiaj model dla zaawansowanych m0delarzy kartonowych – pancernik Yamato. Jest to model na którym połamał zęby niejeden modelarz – jego wielkość oraz ilość szczegółów wywołuje zawroty głowy. Jeśli posiadasz ogromną dozę cierpliwości, sklejasz regularnie i jesteś bardzo dokładny, możesz stać się właścicielem jednego z najpiękniejszych modeli okrętów na rynku.

Wstęp historyczny

Bliźniacze okręty o nazwach Yamato oraz Musashi zasłużyły na umieszczenie w osobnej klasie okrętów – były to superpancerniki, przewyższające pozostałe okręty zarówno uzbrojeniem jak i opancerzeniem. Ten dumny kolos po uczestnictwie w wielu bitwach drugiej wojny światowej, nie sprostał atakom samolotowym i został zatopiony w roku 1945 po zmasowanym ataku samolotów torpedowych. Pomimo tego iż plany oraz zdjęcia okrętu zostały zniszczone przez Japończyków, udało się odtworzyć wygląd okrętu na podstawie zdjęć wykonanych przez amerykańskich żołnierzy.

  model kartonowy pancernika Yamato

Model oferowany przez wydawnictwo Haliński oferuje setki godzin zabawy przy sklejaniu – został opracowany w skali 1:200. Całkowita długość sklejonego modelu będzie wynosiła prawie sto trzydzieści dwa centymetry. Przed rozpoczęciem sklejania warto zadbać o odpowiednią ilość miejsca do pracy. Bardzo dopracowany jest kolor pancernika oraz barwy pokładu – które świetnie się z sobą komponują. Jakość papieru można ocenić jako bardzo dobra.

Prace nad sklejaniem

Yamato nie jest z pewnością modelem dla początkujących modelarzy – jeśli to twój pierwszy okręt, musisz zachowywać pełne skupienie na każdym etapie prac. Sam szkielet kadłuba jest niezwykle skomplikowany i składa się z dziesiątek części. Wszelkiego rodzaju błędy wyjdą po naklejeniu poszycia. Jeśli na tym etapie będziesz miał problem ze spasowaniem części, pozostaje jedynie szpachlowanie i malowanie całości kadłuba. Gdy już mamy przyklejony pokład, „robota idzie z górki”. Statek posiada ogromną ilość nadbudówek, dźwigów, drabinek, dział i innych mniejszych i większych elementów. Również olinowanie okrętu (które bardzo istotnie wpływa na efekt końcowy) jest niezwykle rozbudowane. Opis w większości przypadków można określić jako dobry – czasem jednak robota może utknąć w martwym punkcie. Przed rozpoczęciem prac należy zaopatrzyć się w duży zwój drutu miedzianego, z którego można wykonywać rozmaite elementy.

nadbudówka w kształcie pagody

katapulta modelu Yamato

Podsumowanie

Model Yamato należy do najwyższej klasy cenowej oraz jakościowej spośród wszystkich modeli kartonowych na rynku. Jeśli masz doświadczenie w sklejaniu statków i pragniesz się sprawdzić w modelu o niezwykłym poziomie trudności i skomplikowania – Yamato jest wyborem dla ciebie. Osoby które mają dużo wolnego czasu będą miały okazję do zbudowania niezwykłego modelu – który zachwyca zarówno jeśli chodzi o wielkość jak i sam wygląd. Model natomiast z pewnością nie będzie przeznaczony dla osób które są niecierpliwe i często „skaczą” z modelu na model.
Zbudowanie kompletnego modelu to wiele miesięcy pracy, można sobie zaoszczędzić pracę kupując zestaw do waloryzacji. Jest to przydatne, bowiem wiele elementów dźwigów to bardzo małe ażurowe siatki, które są trudne do wycinania. Niełatwe do sklejania z kartonu są także lufy dział. Jeśli chcesz by zachowały odpowiedni wygląd możesz albo kupić lufy wykonane z metalu, albo wykonać je z igieł odpowiedniej wielkości. Dzięki cierpliwości podczas sklejania uzyskamy model na którego wygląd nikt nie pozostanie obojętny. Dla osób które chcą wykonać okręt zgodnie z prawdą historyczną konieczne będzie korzystanie z innych źródeł niż tylko opracowanie autora.

Zdjęcia: Wydawnictwo Haliński

Reklamy

1 komentarz do “Model Yamato Kartonowy Arsenał

  1. Fajna wycinanka, polecam także origami. To świetne hobby – nic nie wycinasz, tylko precyzyjnie zaginasz, a efekt olśni nawet teściową.
    Jest wiele schematów origami. Różnicujesz jej modele przed dobór wielkości kary, wzoru lub koloru papieru.
    Precyzja i wyobraźnia wymagane przy zaginaniu wspaniałych wzorów tej japońskiej układanki mogą. dać frajdę porównywalna do wykonania modelu pancernika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s