Strona główna » Sklepy i strony modelarskie » Model kartonowy Messerschmitta Me-109 F-4

Model kartonowy Messerschmitta Me-109 F-4

Messerschmitt 109 to jeden z najbardziej popularnych niemieckich myśliwców drugiej wojny światowej. Powstał w wielu różnych wersjach i malowaniach. Był przedstawiany w postaci modelu kartonowego wiele razy. Sprawdźmy co udało się zaoferować wydawnictwu Kartonowy Arsenał w modelu z kwietnia roku 2005. Jego bohaterem jest wersja F-4. Samolot został ukazany w realistycznym malowaniu z operacji w Afryce, które nazywane jest również Trop. Model został ukazany w standardowej skali 1:33.

Zawartość zeszytu

Model składa się niemal z 600 części oraz kilkudziesięciu szablonów do samodzielnego wykonania – nie jest to przytłaczająca ilość kartonu. Okładka zeszytu przyciąga do zakupu – Jarosław Wróbel nie ma sobie równych w malarstwie tego rodzaju. Papier jak zwykle jest doskonałej jakości.

model przedprodukcyjny

Model surówka – przed uruchomieniem produkcji

Nieco „brudzingu”

Autor opracowania użył dyskretnego ukazania wpływu czasu na maszynę – ślady eksploatacyjne podkreślają charakter maszyny a jednocześnie nie przeszkadzają. Model po sklejeniu nie wygląda jak prosto z fabryki – ma niewielkie ślady rdzy. Masz zatem możliwość dokonania jeszcze większych „zniszczeń” za pomocą farbek modelarskich. Wiele osób zwraca uwagę na nity ukazane w wydaniach Halińskiego – uważając iż są zbyt duże w stosunku do rzeczywistości. Warto jednak obejrzeć kilka zdjęć samolotów pod niebem by zobaczyć iż widać na nich cienie pochodzące od cienia nita, i przyznać rację wydawnictwu.

Szczegółowość modelu

W modelu myśliwca mamy ukazany pełny wygląd kabiny oraz bardzo dobrze odwzorowane skrzydła – z osobnymi sterami. Silnik który będziemy mieli okazję wykonać jest zaprojektowany rozsądnie. Wykonujemy jedynie jego przednią część, ponieważ tylko ona jest widoczna po wklejeniu do modelu. Niektórzy modelarze wolą jednak wykonać pełny silnik – nawet jeśli ma być niewidoczny po sklejeniu.

dokładne wnętrze modelu kartonowego

Podsumowanie

Model kartonowy Messerschmitta Me-109 F-4 powinien zainteresować każdego fana niemieckiego lotnictwa – jest świetnie zaprojektowany, a dobry efekt wizualny nie wymaga miesięcy benedyktyńskiej pracy. Na uwagę zasługuje jego ciekawe malowanie – będzie pięknie wyglądał na półce.

sklejony messer

Mistrzowsko sklejony model przez Yu Gyokubun z Japonii

Zdjęcia – Wydawnictwo Haliński

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s