P-51B Mustang

Firma Haliński od lat rozpieszcza modelarzy modelami bardzo wysokiej jakości – posiadają one mnóstwo szczegółów oraz są dopracowane w każdym calu. Nie inaczej jest w przypadku modelu myśliwca z drugiej wojny światowej produkcji amerykańskiej który jest bohaterem naszej recenzji. Chodzi mianowicie o samolot Mustang P-51, który pomógł przechylić szalę wojny na stronę aliantów. Model został wydany w lutym roku 2012 w zeszycie Kartonowy Arsenał.

Skala trudności.

Model należy do skomplikowanych ze względu na bardzo dużą szczegółowość wnętrza kabiny oraz na dosyć trudne wykonanie poszycia samolotu. Początkujący modelarze mogą uprościć sobie pracę przez pominięcie niektórych szczegółów. Sklejając samolot pamiętajmy o retuszowaniu niedokładności na bieżąco. Ponieważ osoba która zaprojektowała model nie pozostawiła żadnego marginesu błędu, konieczne jest ścisłe trzymanie się zaleceń opisanych w instrukcji.

mustang - model z kartonu

Jakość opracowania

Jak już zostało wspomniane wyżej model jest bardzo skomplikowany – jego sklejanie utrudnia fakt iż został wydany na papierze kredowym. Klejenie tego rodzaju kartonu to doświadczenie zgoła odmienne niż zabawa z papierem który nie jest śliski. Z drugiej strony ten rodzaj papieru o wiele lepiej imituje blachę i wygląda bardziej realistycznie.

Szczegółowość modelu

Na uwagę zasługuje wnętrze samolotu – już w standardzie będziemy musieli się przyłożyć do precyzyjnego ukazania wszystkich zegarów, drążków oraz pedałów. Osoby którym to nie wystarczy będą mogły przyłożyć się jeszcze bardziej i wykonać te drobne elementy z innych materiałów niż tylko karton.
Ukończenie kabiny pilota zajmuje dosyć dużo czasu – następnie czeka na nas charakterystycznie ukształtowana chłodnica. Po jej wyglądzie możemy ten samolot odróżnić od innych.
Gdy już mamy gotową kabinę oraz chłodnicę praca następuje szybciej. Jeśli chcesz by model był bardziej wartościowy, możesz oddzielić powierzchnie sterujące skrzydeł od stateczników oraz zająć się odwzorowaniem linii podziału blach. Model jest bardzo wdzięcznym materiałem do waloryzacji.

koła żywiczne mustang 1:32

Osobno można dokupić koła żywiczne do samodzielnego pomalowania

Przed przyklejeniem skrzydeł do korpusu można trochę czasu poświęcić na odpowiednie wykończenie wnęki podwozia. Następnie nie pozostaje nic innego jak tylko przykleić podwozie oraz wykończyć model za pomocą akcesoriów do weatheringu.
Ogólnie rzecz biorąc, model należy do najwyższej półki jeśli chodzi o samoloty jednosilnikowe – warto podjąć z nim walkę. Jeśli nie masz doświadczenia z tak skomplikowanymi modelami, spróbuj swoich sił na prostszych samolotach.

Zdjęcia – Wydawnictwo Haliński

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s