Strona główna » Sklepy i strony modelarskie » Modelik kartonowy Opel Blitz Holzgas

Modelik kartonowy Opel Blitz Holzgas

Opel Blitz Holzgas zasługuje na uwagę modelarza kartonowego z wielu względów. Już sama budowa samochodu jest dziwna i zwracająca na siebie spojrzenia. Te samochody jeździły na gaz pozyskiwany z drewna – zatem potrzebowały dużego zbiornika na to paliwo oraz instalacji która doprowadza gaz do silnika. Znajdują się one w postaci „komina”, między szoferką a naczepą. Elementy instalacji służącej do gazu drzewnego będą wyróżniały ten model z tłumu. W tym tekście postaram się ocenić model kartonowy zaproponowany przez firmę Modelik (nr 16/09).

 Modelik-opel

Złożoność modelu

Model jest skomplikowany jak na ciężarówkę z drugiej wojny światowej – zmieścił się na 10 kartkach formatu a4, natomiast instrukcja to całe 8 stron. Na uwagę zasługuje pełne odwzorowanie wnętrza komory silnika – osoby które lubią sklejać „drobnicę” będą miały tutaj duże pole do popisu. Warto wspomnieć iż silnik i elementy składające się na skrzynię biegów są dość dobrze widoczne po otwarciu klapy silnika – z tego względu warto przyłożyć się do ich wykonania. Silnik jest bardzo uszczegółowiony, będziemy bowiem tworzyli nawet świece zapłonowe.
Nieco trudności sprawi nam realistycznie wyglądających wlotów powietrza w masce. Jeśli pozostawimy je płaskie, nie będą się prezentowały zbyt prawdziwie, natomiast ich uwypuklenie jest trudne technicznie.

Coś więcej niż standard

Model Opla daje szerokie pole do popisu osobom które chcą wyjść poza standard. Ambitny modelarz będzie mógł wykonać takie elementy jak skrętne koła oraz otwierane drzwi i przeszklony zegar w środku kabiny. Ogólnie rzecz biorąc kabina nie zachwyca ilością detali, dlatego po raz kolejny możemy popisać się i zrobić bardziej realistyczną kierownicę lub piękniejsze fotele. Przydatne było by zrobienie ładnego systemu mocowania otwieranej klapy silnika.

opel - modfel kartonowy 1:33

Sklejanie modelu

Model został oceniony na cztery w pięciostopniowej skali trudności sklejania. Ogólnie rzecz biorąc trudność mogą sprawić elementy maski – wymagające dość precyzyjnego wyoblenia, oraz całość układu napędowego znajdującego się pod klapą. Jeśli nie czujesz się mocny w tego typu elementach, możesz wykonać model z zamkniętą klapą – silnik i skrzynia biegów będzie mogła zaczekać aż nabierzesz wprawy w sklejaniu. Oczywiście im więcej szczegółów tym model wartościowszy. Dla osób które nie lubią wycinania kół Modelik proponuje zakup elementów wycinanych laserowo.
Ogólnie rzecz biorąc za model mogą zabrać się również początkujący modelarze – nawet jeśli pominie się kilka szczegółów – takich jak na przykład drobne zawiasy trzymające klapy skrzyni, model i tak będzie kierował na siebie wzrok oglądających osób. Postawienie ramy na kołach to kwestia kilku dni, budowa kabiny oraz skrzyni również nie jest bardzo czasochłonna. Osobna kwestia to budowa i waloryzacja silnika, skrzyni biegów oraz drobnych detali. Każdy fan niemieckiej motoryzacji z drugiej wojny światowej powinien mieć ten pojazd w swojej kolekcji. Reasumując – ciekawy materiał za bardzo małe pieniądze.

holzgas3

 holzgas2

 Zdjęcia: modelik

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s