Strona główna » Warsztat » Projektowanie modeli kartonowych

Projektowanie modeli kartonowych

Dlaczego warto zaprojektować swój własny model kartonowy? Ilość modeli kartonowych które są dostępne na rynku jest ograniczona – co więcej, wiele modeli które zostały wydane będzie posiadało bardzo mały stopień szczegółowości. Zamiast narzekać na to że nie masz co składać, warto zainteresować się stworzeniem własnego opracowania. W tym celu musisz poznać programy do projektowania 3d. Projektowanie modeli to zadanie którego podejmują się zaawansowani modelarze, którzy mają perfekcyjnie opanowaną technikę pracy z kartonem.

 

model spitfitre za[projektowany w 3d

Mode Spitfire zaprojektowany w oprogramowaniu 3max, animum.com

Programy do grafiki 3d

Programy do grafiki trójwymiarowej można podzielić na bardzo drogie oraz darmowe. Pośrednim rozwiązaniem jest skorzystanie z wersji demo kilku programów i ocena który bardziej nam odpowiada – jednak nauka tego typu oprogramowania trwa nawet kilka lat. Z darmowych programów można polecić świetny Blender, a z płatnych takie programy jak Rhino, 3dsMax (szokujący ceną), oraz poniekąd Adobe Photoshop Extended – który pozwala na tworzenie obrazów 3d. Najlepszym wyborem może okazać się Blender – do którego możemy znaleźć dużo tutoriali które pomogą nam rozwinąć umiejętności.

Wybór modelu

Wiele osób marzy o projektowaniu modeli o niezwykłym stopniu skomplikowania – na przykład okrętów oraz skomplikowanych maszyn. Gdy jednak zaczniesz projektowanie od tak ambitnego modelu, z pewnością szybko się zniechęcisz, gdyż nie będziesz wiedział od czego zacząć. Zacznij od bardzo prostych elementów – takich jak podstawowe bryły, dzięki czemu nauczysz się jak korzystać z interfejsu programu. Krok po kroku twoje umiejętności będą rosły – nauczysz się projektować coraz bardziej skomplikowane bryły.

Plany to podstawa

Do wykonania prawdziwego modelu potrzebne ci są jego plany – dokumentacja techniczna znajduje się zarówno w sieci jak i w książkach. Odwzorowując jakiś element pamiętaj o skali – w przypadku silnika ciężarówki w skali 1:25 świece zapłonowe będą widoczne, ale drobniejsze elementy już nie. Oczywiście jeśli pominiesz ważne szczegóły, twojego modelu nikt nie będzie chciał sklejać. Nie zapominaj o właściwościach papieru oraz pamiętaj o tym jak inni projektanci wykonali jakieś części – normalną rzeczą jest iż nie warto odkrywać wszystkiego na nowo. Lepiej użyć sprawdzonych rozwiązań które znasz zarówno ty, jak i potencjalni odbiorcy modelu.

Kolorystyka

Gdy ukończysz tworzenie modelu w trójwymiarze, warto pomyśleć o jego kolorystyce. Nie jest to sprawa dowolna – w książkach można znaleźć szczegółowe informacje o tym jakie kolory miały różne pojazdy. Możesz także nadać elementom różne efekty świadczące o działaniu czasu, czyli ślady rdzy i brudu.

Opracowanie

Samo wykonanie modelu 3d to jedno, natomiast wytłumaczenie czytelnikowi jak składać poszczególne elementy to drugie. Pisząc opis staraj się współpracować z innymi modelarzami, omawiać to co jest niezrozumiałe lub umieszczać to na rysunkach.
Jeśli twój model będzie wprowadzał coś nowego do tej sztuki, warto przedstawić go w jednym z wydawnictw modelarskich.
Oczywiście, możesz po prostu wydrukować siatki i skleić je tylko raz – samodzielne wykonanie modelu od podstaw daje ogromną satysfakcję, ale nie przyniesie sławy.

Reklamy

1 komentarz do “Projektowanie modeli kartonowych

  1. Projektowanie 3d to dobra droga dla modelarza. Nie tylko karto nówki, ale i inne rodzaje modeli dadzą się w ten sposób zaprojektować. Już wkrótce drukarki 3d będą tak tanie, że każdy będzie sobie mógł wydrukować taki model w domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s