Strona główna » Warsztat » Projektowanie modeli kartonowych

Projektowanie modeli kartonowych

Dlaczego warto zaprojektować swój własny model kartonowy? Ilość modeli kartonowych które są dostępne na rynku jest ograniczona – co więcej, wiele modeli które zostały wydane będzie posiadało bardzo mały stopień szczegółowości. Zamiast narzekać na to że nie masz co składać, warto zainteresować się stworzeniem własnego opracowania. W tym celu musisz poznać programy do projektowania 3d. Projektowanie modeli to zadanie którego podejmują się zaawansowani modelarze, którzy mają perfekcyjnie opanowaną technikę pracy z kartonem.

 

model spitfitre za[projektowany w 3d

Mode Spitfire zaprojektowany w oprogramowaniu 3max, animum.com

Programy do grafiki 3d

Programy do grafiki trójwymiarowej można podzielić na bardzo drogie oraz darmowe. Pośrednim rozwiązaniem jest skorzystanie z wersji demo kilku programów i ocena który bardziej nam odpowiada – jednak nauka tego typu oprogramowania trwa nawet kilka lat. Z darmowych programów można polecić świetny Blender, a z płatnych takie programy jak Rhino, 3dsMax (szokujący ceną), oraz poniekąd Adobe Photoshop Extended – który pozwala na tworzenie obrazów 3d. Najlepszym wyborem może okazać się Blender – do którego możemy znaleźć dużo tutoriali które pomogą nam rozwinąć umiejętności.

Wybór modelu

Wiele osób marzy o projektowaniu modeli o niezwykłym stopniu skomplikowania – na przykład okrętów oraz skomplikowanych maszyn. Gdy jednak zaczniesz projektowanie od tak ambitnego modelu, z pewnością szybko się zniechęcisz, gdyż nie będziesz wiedział od czego zacząć. Zacznij od bardzo prostych elementów – takich jak podstawowe bryły, dzięki czemu nauczysz się jak korzystać z interfejsu programu. Krok po kroku twoje umiejętności będą rosły – nauczysz się projektować coraz bardziej skomplikowane bryły.

Plany to podstawa

Do wykonania prawdziwego modelu potrzebne ci są jego plany – dokumentacja techniczna znajduje się zarówno w sieci jak i w książkach. Odwzorowując jakiś element pamiętaj o skali – w przypadku silnika ciężarówki w skali 1:25 świece zapłonowe będą widoczne, ale drobniejsze elementy już nie. Oczywiście jeśli pominiesz ważne szczegóły, twojego modelu nikt nie będzie chciał sklejać. Nie zapominaj o właściwościach papieru oraz pamiętaj o tym jak inni projektanci wykonali jakieś części – normalną rzeczą jest iż nie warto odkrywać wszystkiego na nowo. Lepiej użyć sprawdzonych rozwiązań które znasz zarówno ty, jak i potencjalni odbiorcy modelu.

Kolorystyka

Gdy ukończysz tworzenie modelu w trójwymiarze, warto pomyśleć o jego kolorystyce. Nie jest to sprawa dowolna – w książkach można znaleźć szczegółowe informacje o tym jakie kolory miały różne pojazdy. Możesz także nadać elementom różne efekty świadczące o działaniu czasu, czyli ślady rdzy i brudu.

Opracowanie

Samo wykonanie modelu 3d to jedno, natomiast wytłumaczenie czytelnikowi jak składać poszczególne elementy to drugie. Pisząc opis staraj się współpracować z innymi modelarzami, omawiać to co jest niezrozumiałe lub umieszczać to na rysunkach.
Jeśli twój model będzie wprowadzał coś nowego do tej sztuki, warto przedstawić go w jednym z wydawnictw modelarskich.
Oczywiście, możesz po prostu wydrukować siatki i skleić je tylko raz – samodzielne wykonanie modelu od podstaw daje ogromną satysfakcję, ale nie przyniesie sławy.

Reklamy

One thought on “Projektowanie modeli kartonowych

  1. Projektowanie 3d to dobra droga dla modelarza. Nie tylko karto nówki, ale i inne rodzaje modeli dadzą się w ten sposób zaprojektować. Już wkrótce drukarki 3d będą tak tanie, że każdy będzie sobie mógł wydrukować taki model w domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s