Strona główna » Warsztat » Retuszowanie modeli kartonowych.

Retuszowanie modeli kartonowych.

Gdy tworzysz model z kartonu, musisz pamiętać o tym by nie zaniedbywać szczegółów. Bez retuszu model nie będzie się prezentował pozytywnie. Ogólnie rzecz biorąc istnieją dwie szkoły retuszu – jedna skierowana dla osób które zaczynają przygodę z modelarstwem a druga dla tych którzy są zaawansowani.
Retusz czarnym kolorem. Jeśli wytniemy część z zeszytu i wkleimy ją w odpowiednie miejsce (rzecz jasna po ukształtowaniu), pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy będzie biała krawędź papieru, która nijak się ma do rzeczywistego wyglądu pojazdu czy samolotu. Najprostsza metoda by zakryć te brzydkie miejsca to użycie na krawędzi papieru czarnego flamastra. Tanie mazaki które można zakupić w kiosku mają tendencję do zmieniania koloru na fioletowy, co wygląda jeszcze gorzej niż biała krawędź. Z tego powodu lepiej zainwestować parę złotych w pisak wyższej jakości – sprawdzają się również pisaki permanentne do płyt. Jeśli model jest w jasnym kolorze, czarne krawędzie nie będą wyglądały dobrze. Dobre efekty uzyskuje się za pomocą czarnej farby modelarskiej nanoszonej pędzlem lub wacikiem kosmetycznym.

Retuszowanie odpowiednim kolorem

Najlepszą metodą maskowania krawędzi kartonu jest użycie koloru o ton jaśniejszego niż kolor poszycia – maskowanie nie rzuca się wtedy w oczy. Ze względu na różnorodność kolorów modeli nie będzie możliwe używanie flamastrów.

farby modelarskie

Farby akrylowe – kolory autentyczne

Farby

Jednym z najlepszych wyborów będą farbki akrylowe do modeli. Można je bardzo łatwo rozcieńczać za pomocą wody, nie mają również przykrego zapachu. Za ich pomocą można bardzo łatwo wybrać kolor który nadaje się najlepiej do retuszu. Aby zakryć brzydką krawędź wystarczy bardzo mała ilość farby – możesz ją nanosić niewielkim pędzelkiem. Za pomocą „akryli” można wyretuszować także elementy z drutu. Równie dobrze sprawdzają się farby temperowe – można je także rozcieńczać wodą. Nie wykazują one tendencji do odbarwiania. Aby uzyskać odpowiedni kolor musimy znać odcień danego elementu i następnie go rozcieńczyć za pomocą białej farby. W ten sposób krawędź będzie wyglądała naturalnie.

kredki do retuszowania kartonówek

Retuszowanie kartonówek – pastele olejne Pentela

Pastele

Jeśli nie lubisz używać farb, podobne efekty uzyskasz za pomocą kredek pastelowych. Ich zaletą jest ogromna ilość kolorów oraz możliwość kupowania na sztuki. Niestety, pastele wykruszają się jeśli nie przykleimy elementu niezwłocznie po pomazaniu kredką.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s