Strona główna » Warsztat » Narzędzia modelarza kartonowego

Narzędzia modelarza kartonowego

Modelarstwo kartonowe jest o wiele trudniejsze niż tworzenie modeli plastikowych. W przypadku modelu plastikowego elementy mają już nadany kształt, wystarczy je skleić w odpowiedniej kolejności. Gdy sklejamy model kartonowy jako materiał wyjściowy mamy dostępny jedynie karton, który musimy ukształtować w odpowiedni dla każdej części kształt oraz skleić wszystkie elementy razem. Aby ułatwić sobie ten pracowity proces warto zakupić akcesoria wysokiej jakości.

nożyk modelarski do kartonuNóż modelarski

Najważniejszym narzędziem podczas pracy z kartonem jest odpowiedni nóż. Na początku wielu modelarzy używa noża tapicerskiego. O wiele lepiej sprawdzają się typowe noże do cięcia kartonu – profesjonalne narzędzia takich firm jak Olfa. Jeśli zdecydujesz się na zakup noża, warto dokupić od razu dodatkowe akcesoria. Warto pomyśleć o dodatkowych ostrzach oraz pojemnikach o zużyte ostrza – dzięki którym będziesz czuć się bezpieczniej podczas sklejania modelu. Do skutecznego tworzenia modeli przydają ci się także inne noże. Do precyzyjnych prac sprawdzają się skalpele chirurgiczne – można do nich kupić dodatkowe ostrza.

Klej do sklejania modeli

Modelarstwo kartonowe wymaga używania wielu rodzajów kleju. Małe elementy sklejamy klejami szybko wiążącymi, typu super glue. W sklepach modelarskich można znaleźć kleje o szybkich czasach wiązania, oraz specjalistyczne kleje które służą na przykład do wklejania szyb z folii. Do większych powierzchni używaj kleju który nie zniekształca papieru i pozwala na ewentualne poprawki. W modelarstwie kartonowych sprawdzają się kleje na bazie wody lub podobne do odwiecznie stosowanego butaprenu – są osoby które używają tych dwóch klejów do sklejenia niemal całego modelu. Wybierając klej modelarski do kartonu należy kierować się zarówno czasem jego wysychania jak i mocą wiązania oraz sposobem w jaki wiąże karton. Jeśli użyjesz kleju który wiąże od razu, nie będziesz miał możliwości na ewentualne poprawki.

Nożyczki

Równie często jak noża modelarskiego używa się nożyczek. Jeśli twój sprzęt jest niewygodny i strzępi papier, natychmiast spada jakość wykonanych modeli. Nożyczki kupuje się raz na kilka lat – z tego powodu nie ma sensu korzystanie z modelu dla dzieci. W sklepie modelarskim zakupisz nożyczki które łatwo się ostrzy oraz są wygodne. Dzięki temu tworzenie modelu będzie przyjemnością – od razu zobaczysz że jakość wykonania się poprawia.

mata do cięcia olfa

Mata do cięcia

Gdy już wciągniesz się w sklejanie, warto zakupić matę do cięcia. Ma ona dwojakie zadanie. Po pierwsze zabezpiecza stół przed pocięciem w sposób o wiele bardziej skuteczny niż kartonowa podkładka. Z drugiej strony mata pozwoli ci na zachowanie dłuższej żywotności ostrzy. W sieci można znaleźć wiele rodzajów mat – pamiętaj jednak iż ta która będzie zbyt tania może się szybko zużyć. O wiele lepiej zainwestować w drogi model, który będzie nas cieszył przez lata.

Linijka

Bez dobrej linijki nie uda ci się stworzyć równego modelu. W modelarstwie kartonowym sprawdzają się linijki metalowe o długości około 30 centymetrów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s